9. 10. 2024

Často kladené dotazy ohledně hygienických opatření při soutěžních utkáních

 Hygienicko-protiepidemická opatření pro konání amatérských soutěží k 5. 8. 2021

 

Před začátkem podzimní sezóny 2021 se odehrálo pár přátelských utkání a z hnutí zaznívají před startem amatérských soutěží,  které kromě restartu amatérského fotbalu přineslo i reakce členské základny na nastavení hygienicko-protiepidemických opatření pro konání amatérských soutěží, čímž došlo k úpravě souboru pravidel ke konání soutěžních zápasů a upřesnění některých nejasností.

Nově rozhodčí nebude kontrolovat bezinfekčnost všech přímých účastníků utkání, ale pouze osob delegovaných, tzn. rozhodčích, popř. delegáta. Kontrolu příslušníků družstva provede vedoucí příslušného družstva a výsledek nahlásí rozhodčímu, který jej potvrdí v elektronickém zápise o utkání. Všechny ostatní povinnosti vyplývající z aktuálně platných mimořádných opatření MZČR zůstávají beze změny. Upravená pravidla naleznete v příloze tohoto sdělení.

Hygienicko-protiepidemická opatření pro konání amatérských soutěží vychází z aktuálně platných mimořádných opatření MZČR a jejich cílem je aplikovat pravidla stanovená MZČR na fotbal. Mimořádná opatření MZČR jsou obecně závaznými právními předpisy, jejich použití tak má přednost před předpisy FAČR, konkrétně Přílohou č. 6 Soutěžního řádu, Pravidly proti šíření nemoci covid-19, která se použije přiměřeně.

Pro úplnost upozorňujeme, že řídící orgány soutěží nejsou oprávněny k vydávání vlastních pravidel upravujících hygienicko-protiepidemické podmínky pro konání amatérských soutěží, které by byly v rozporu s aktuálně platnými mimořádnými opatřeními MZČR.

Níže naleznete doplněné odpovědi na nejčastější dotazy :

Osoby přímo se účastnící utkání (hráči, rozhodčí a členové realizačního týmu)

1. Jakým způsobem má být kontrola splnění bezinfekčnosti prováděna?

  • Osoba přímo se účastnící utkání je povinna před zahájením utkání prokázat svou bezinfekčnost, a to jedním ze způsobů uvedeným v aktuálně platném mimořádném opatření MZČR. Certifikát o provedení testu, očkování či potvrzení o prodělání nemoci je osoba přímo účastnící se utkání oprávněna předložit v tištěné či elektronické podobě.

2. Kdo je odpovědný za kontrolu splnění bezinfekčnosti osob přímo se účastnících utkání?

  • Za kontrolu bezinfekčnosti osob přímo se účastnících utkání odpovídá vedoucí družstva, který zkontroluje všechny příslušníky svého družstva účastnící se utkání, a jejich bezinfekčnost potvrdí rozhodčímu, a dále rozhodčí, který zkontroluje delegované osoby, tj. rozhodčí, popř. delegáta.

3. Kdo rozhoduje o zákazu vstupu osoby přímo se účastnící utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti na utkání?

  • O nepřipuštění osoby přímo se účastnící utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti rozhoduje vedoucí družstva v případě příslušníků svého družstva a rozhodčí v případě delegovaných osob, tj. rozhodčích a delegáta.

4. Ve kterých případech stačí k prokázání bezinfekčnosti čestné prohlášení?

  • Čestným prohlášením se mohou prokázat pouze osoby, které absolvovaly test ve škole či školském zařízení v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením MZČR.

5. Jak postupovat v případě pozitivního samotestu provedeného na místě?

  • V případě pozitivního samotestu je osoba povinna podstoupit kontrolní PCR test a dále se postupuje dle aktuálně platného mimořádného opatření MZČR.

6. Jakým způsobem provést samotest na místě?

  • Osoba přímo se účastnící utkání si přinese vlastní samotest, který sama provede na místě a vedoucí družstva, resp. rozhodčí utkání zkontroluje výsledek. Vedoucí družstva, rozhodčí ani pořadatel utkání nejsou povinni mít na místě k dispozici samotesty (ani zadarmo, ani za úhradu). Prokázání bezinfekčnosti osoby přímo se účastnící utkání je její povinností a je plně v její odpovědnosti.

7. Čím se řídit v případě kolize aktuálně platných mimořádných opatření MZČR a Přílohy č. 6 Soutěžního řádu FAČR, Pravidel proti šíření nemoci covid-19?

  • V případě rozporu v povinnostech mají vždy přednost aktuálně platná mimořádná opatření MZČR a Příloha č. 6 Soutěžního řádu FAČR, Pravidla proti šíření nemoci covid-19, se použije přiměřeně.

 

Diváci

1. Jakým způsobem má být kontrola splnění bezinfekčnosti prováděna?

  • Divák je povinen při vstupu na utkání prokázat svou bezinfekčnost, a to jedním ze způsobů uvedeným v aktuálně platném mimořádném opatření MZČR. Certifikát o provedení testu, očkování či potvrzení o prodělání nemoci je divák oprávněn předložit v tištěné či elektronické podobě.

2. Kdo je odpovědný za kontrolu splnění bezinfekčnosti u diváků?

  • Za kontrolu bezinfekčnosti diváků odpovídá pořadatel utkání.

3. Kdo rozhoduje o zákazu vstupu diváka z důvodu neprokázání bezinfekčnosti na utkání?

  • O nepřipuštění diváka na utkání z důvodu neprokázání bezinfekčnosti rozhoduje pořadatel utkání.

4. Ve kterých případech stačí k prokázání bezinfekčnosti čestné prohlášení?

  • Čestným prohlášením se mohou prokázat pouze osoby, které absolvovaly test ve škole či školském zařízení v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením MZČR.

5. Je potřeba vést evidenci diváků účastnících se utkání?

  • Evidence diváků se nevede.

6. Kdo není povinen prokazovat bezinfekčnost?

  • Bezinfekčnost nejsou povinny prokazovat děti ve věku do 6 let (tzn. diváci ve věku 6 let včetně a výše tuto povinnost mají).

7. Jakým způsobem provést samotest na místě?

  • Divák si přinese vlastní samotest, který sám provede na místě a pořadatel utkání zkontroluje výsledek. Pořadatel utkání není povinen mít na místě k dispozici samotesty (ani zadarmo, ani za úhradu). Prokázání bezinfekčnosti diváka je jeho povinností a je plně v jeho odpovědnosti.