18. 6. 2024

Rok 2023 na Interu v Petrovicích

Vzhledem k přicházejícímu konci roku 2023 je nejvyšší čas se za ním ohlédnout a zhodnotit, jak probíhal u nás na Interu.

Pravděpodobně bych měla začít zimní ligou uplynulé sezóny, která už nejeden rok vyplňuje zimní přestávku v mládežnických kategoriích. Turnaje se odehrávají v hale, od listopadu do března probíhají jednotlivá kola až nakonec po ta finálová, kde jsme také sklízeli hezké výsledky.

Však nebyla to jen zimní liga, která byla součástí zimní přípravy. Proběhla i zimní soustředění na horách, kde muži a dorost v Horní Lomné nabírali fyzickou kondici. Akce splnily svůj cíl. Uvedené akce mohly proběhnout také díky velké finanční podpoře získané jak z dotace obce, tak i z dotace NSA i dotace ČUSu.

Ještě než jsme se vydali zpátky na trávu, myslím tím naše fotbalisty, tak se dne 17. března 2023 uskutečnil náš tradiční (netradiční) ples. Pod taktovkou hudební skupiny UFO jsme si všichni užili zábavnou noc, nejen s tancem, výborným občerstvením, ale také s naším typickým programem. Jednotlivé přestávky zpestřené sportovními soutěžemi našich hostů už k našemu plesu patří, a přinesly spoustu legrace, ale na tu poslední přestávku se jistě těšili všichni, kdy za přispění naších sponzorů se losovaly krásné ceny v tombole.

Asi v tomto článku ještě vícekrát zmíním slovo tradice, ale i na tohle jsme patřičně hrdí. Hned další akcí, kde se slovo tradice dá použít, je Pálení čarodějnic. Každoročně se koná 30. dubna, datum se nemění, protože 1. května následuje státní svátek. Celá večerní zábava se pořádá venku v našem areálu. Jsme moc rádi, že je akce oblíbená, a to i mimo naší obec. Každoročně doufáme v přízeň počasí.

Inter je sice především o fotbale a nohejbale, ve kterém nám mimochodem také roste mladá generace, ale nesmím zapomenout ani na naše tenisty. Naše tenisová liga, trvající od května do září, už zná své vítěze. V singlu tentokrát zlato vyhrál Alan Madecký a ve čtyřhře zatím nenašli přemožitele Adam Michalski a Mojmír Matušek, upřímně gratulujeme.

Ale zpět k fotbalu. Jarní část sezony se rozběhla 26. března 2023. Jako v každém sportu je to jako na houpačce. Někdy se daří víc, někdy méně. U těch nejmenších z našich kategorií se tabulka nesleduje, kluci hrají na góly. I pro nás trenéry je důležité, i když každá výhra potěší srdíčko, že děti fotbal baví a naše práce není zbytečná. O to víc máme radost, že v těch starších kategoriích pak svoji píli upotřebí. Mladší žáci ukončili sezónu 2022/2023 v Okresním přeboru na krásném 4. místě, starší žáci už nemohli skončit výš, a tak za své první místo byli právem oceněni pohárem z OFS Karviná. Posledním mládežnickým týmem je dorost. I tam odvedli trenéři svou práci výborně a dovedli naše juniory v Krajské soutěži sk. A ke 4. místu.

V dospělácké kategorii se sice tolik nedařilo a ve finále to stačilo na 11. místo. Věříme, že v sezóně letošní budeme v tabulce zase o kousek výš. Poslední tým, který chodí trénovat na naše hřiště jsou Staří páni. Sice nejsou součástí žádné tabulky, ale kromě pravidelných tréninků, si své zápasy také dokáží řádně užít. V dubnu odletěli na Kypr, kde si na oplátku zahráli s fotbalisty, se kterými už v loňském roce odehráli mezinárodní turnaj u nás na Interu, v červnu byli na zápase v Polsku a v září si pozvali kluky z Jistebníku. Tyto akce mají navíc přesah hranice naší obce, když i na Kypru, Slovensku, Polsku a dokonce v Rakousku vědí, že v našich Petrovicích jsou šikovní a sportovně založení sportovci a máme zde krásné životní prostředí.

V létě mělo měsíc naše hřiště, které je neskutečně vytížené, po náročné sezóně prostor k odpočinku. akce ale neskončily. Po všech zakončeních fotbalových soutěžích mužstev, se 15. července 2023 v našem areálu uskutečnil tradiční Gulášfest. Akce se vydařila a my budeme doufat i v další ročníky.

Funkcionáři a trenéři si pak trochu odpočali a hurá do sezóny nové, která hned v srpnu začala soustředěním dětí.

Tohoto soustředění, které celý týden probíhalo na našem hřišti, se zúčastnili hráči přípravky a mladších žáků. Zde mladí fotbalisti opět nabírali fyzickou kondici a také se učili a zdokonalovali své fotbalové dovednosti. Horáková akademie už má také svou tradici a dokud bude děti fotbal bavit, určitě i tohle budeme chtít udržet. Také starší žáci vycestovali na letní soustředění do nedalekého Milíkova, kde byli moc spokojeni.

Teď už jen zhodnotíme podzim sezóny 2023/2024 a blížíme se ke konci. V současné době má přípravka svůj podzim odehraný a dá se říci, že úspěšně. Podařilo se jim vstřelit spoustu krásných gólů, ve většině utkání předvedli krásná bojovná utkání. Radost nám dělají také žákovské kategorie, mladší žáci i starší žáci hrající okresní přebor drží skvělá první místa svých tabulek. U dorostu a mužů je sice ještě vše otevřené, protože podzimní část sezóny ještě není ukončená. V současné době je zatím dorost ve své krajské soutěži na pátém místě a muži hrající 1.B třídu na místě devátém.

Poslední tradici je badmintonový turnaj o pohár předsedy TJ, který se letos uskuteční 25. listopadu 2023 a my přihlášeným párům samozřejmě držíme palce.

Nejdůležitější pro naši tělovýchovnou jednotu je však skutečnost, že v okrese má dobré jméno, stále se k nám hlásí noví zájemci bydlící i mimo naší obec. V současné době máme v každé kategorii více jak 20 fotbalistů, což je i více než před Covidem. Za tento stav jsme moc rádi. Má to jen jedno malé mínus, když tím trpí naše hřiště, které je neskutečně vytížené. Ale my se s tím nějak popereme.

Náš roční sportovní kolotoč se točí pořád dokola a vyžaduje krom jiného spoustu času, a proto jsme vděční za každou pomoc. A tak se sluší, abych jménem Interu Petrovice poděkovala všem trenérům, hráčům, rodičům a hlavně sponzorům, jak těm menším, tak především Obci Petrovice u Karviné, České unii sportu a Národní sportovní agentuře, bez jejichž dotací by nebylo možné fotbal dělat na této úrovni. Na koho však zapomenout určitě nemohu, jsou naši věrní fanoušci, kteří nás povzbuzují a dělají tak tu správnou fotbalovou atmosféru.

Lenka Madecká
Inter Petrovice